tytulowe

W dniach 10-12 kwietnia na Wydziale Nauk Ścisłych po raz dwunasty odbyła się Konferencja Inżynierii Gier Komputerowych. To trwające trzy dni informatyczne wydarzenie od wielu lat skupia specjalistów i hobbystów z dziedziny szeroko pojętego game developingu. W tym roku dopisali nam zarówno uczestnicy, jak i prelegenci. Szesnastu interesujących prelekcji wysłuchało około stu osób. Zaproszeni przez nas goście mówili między innymi o problemach przy tłumaczeniu gier, o wieloplatformowych grach mobilnych, o grach HTML5 czy też o tym, dlaczego warto jest robić złe gry.

W ciągu dwóch wykładowych dni, swoim doświadczeniem podzielili się z nami m.in. członkowie Koła Naukowego Twórców Gier „Polygon”, przedstawiciele firm Galante, Ganymede, Enclave Games czy Intel.

Tematy wszystkich wygłoszonych prelekcji można podejrzeć w agendzie na stronie konferencji.

W drugim dniu konferencji odbył się podsumowujący konkurs na najlepszą prelekcję, w którym nagrodę główną zdobył Sos Sosowski za wykład pt. „Rób złe gry!”. Tego dnia odbył się również przygotowany przez Sosa oraz Krzysztofa Kluczka konkurs wiedzy o IT. Ośmiu śmiałków stawiło czoła niebanalnym, szczegółowym pytaniom z różnych obszarów informatyki – poczynając od retro sprzętu, poprzez matematykę do współczesnych gier. W konkursie z liczbą punktów 31 zwyciężył Wulo z Polygonu.

Tego samego wieczora uczestnicy IGK XII wybrali temat na tegoroczne Compo – „Hybrydy gier”. Po zakończeniu dnia drugiego uczestnicy, prelegenci oraz organizatorzy integrowali się na afterparty, które odbyło się w Klubie Studenckim PeHa. Na imprezę przyszło blisko czterdzieści osób, które w świetnej atmosferze przez kilka godzin bawiły się przy dobrej muzyce oraz karaoke.

W tym roku uczestnicy Compo również nie zawiedli. Temat był bardzo interesujący i dał szerokie pole do popisu. Programiści mieli za zadanie połączyć w jedną grę minimum trzy gry zupełnie różnych gatunków. Spośród zgłoszonych dziesięciu drużyn aż dziewięć napisało i zaprezentowało swoje gry niedzielnego wieczoru. Pierwsze miejsce zajął Samotny Krokodyl Sos Rowr ze swoją grą „Crazy Soccar”, w której połączył Fifę, GTA oraz… Farmville. Na drugim miejscu uplasował się zespół P.A.K.A. z hybrydą m.in. Space Invaders i Breakout pod nazwą „Accidental Pixel Saga”. Najniższe miejsce na podium przypadło zespołowi EmiKub, który w grze „Heroes of the Flappy Aliens Saga” połączył chociażby Flappy Birda z Heroes of The Storm.

Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez naszych sponsorów – TP-Link, cdp.pl oraz Helion. W ostatniej chwili Sos Sosowski dorzucił do puli nagród gadżety związane ze swoimi grami.

Foto: Mariusz Baczyński

Foto: Piotr Uziak