tytulowe

W dniach 13 i 14 grudnia 2018 roku na Wydziale Nauk Ścisłych został przeprowadzony kurs dla dziesięcioosobowej grupy studentów trzeciego roku informatyki z zakresu obsługi systemu GIT służącego do kontroli wersji kodu źródłowego. Kurs przeprowadził trener Mariusz Pastuszka reprezentujący firmę Vavatech Sp. z o.o. z Warszawy. Kurs ten został zrealizowany w ramach projektu „Wsparcie uczelni szansą na jej rozwój”. Podczas kursu omawiane były podstawowe koncepcje, narzędzia, komendy, integracja z IDE oraz wykorzystanie serwisów github i bitbucket. Główny nacisk kładziony był na ćwiczenia praktyczne, podczas których uczestnicy mieli okazję na praktycznych przykładach sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę teoretyczną obejmującą między innymi: instalację oprogramowania, tworzenie repozytorium, zatwierdzanie zmian w repozytorium, wycofywanie zmian, edytowania commitów, pracę w oparciu o półki, rozgałęzienia, scalenia gałęzi, zarządzanie rozwiązywaniem konfliktów w projekcie, pracę z repozytoriami zdalnymi, pracę z serwisem GitHub i odzyskiwanie usuniętych danych.

Informacje o projekcie

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach na podstawie umowy o dofinansowanie nr POWR.03.05.00-00-Z107/17-00 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju; Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Cel główny projektu: Nabycie przez 410 studentów (Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych, Wydziału Przyrodniczego oraz Wydziału Nauk Ścisłych) oraz 165 pracowników Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach w latach 2018-2020 kompetencji niezbędnych na rynku pracy.

Projekt przewiduje realizację działań dotyczących kształtowania/podniesienia kompetencji studentów (czyli osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju) UPH na kierunkach:

• administracja, logistyka, zarządzanie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych (WNEiP)
  • chemia, matematyka, informatyka. na Wydziale Nauk Ścisłych (WNŚ)
  • analityka z diagnostyką molekularną, biologia sądowa, dietetyka, gastronomia i hotelarstwo, gospodarka przestrzenna, ratownictwo medyczne, rolnictwo, turystyka i rekreacja, zootechnika na Wydziale Przyrodniczym (WP).

Osoby objęte wsparciem nabędą dodatkowe umiejętności niezbędne na obecnym rynku pracy i oczekiwane przez pracodawców w określonych branżach/sektorach odpowiadających profilowi kształcenia na danym kierunku przez udział w:

• programie rozwoju kompetencji (obejmujących: szkolenia, dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie projektowej, w tym w ramach zespołów projektowych, wizyty studyjne,
  • wysokiej jakości programach stażowych.

Nabyte lub rozwinięte kompetencje zyskają potwierdzenie w bilansie kompetencji przed i po ukończeniu udziału studentów w projekcie. Projekt przewiduje kształcenie w ramach w/w form wsparcia następujących kompetencji zgodnych z potrzebami pracodawców:

• zawodowych - ważnych dla podwyższania poziomu wiedzy branżowej oraz umiejętności jej wykorzystania w praktyce,
  • interpersonalnych i komunikacyjnych, w tym umiej pracy w grupie istotnych dla budowania relacji ze współpracownikami,
  • analitycznych, w tym umiejętność rozwiązywania problemów
  • zdolność analizowania posiadanych informacji,
  • informatycznych niezbędnych dla rozwoju społeczeństwa cyfrowego.

Zaplanowane zajęcia dostarczą studentom dodatkowych kompetencji, które odpowiadają potrzebom rynku pracy (i są to formy wsparcia niebędące przedmiotami normalnego toku kształcenia na w/w kierunkach).

box 4

box 1

box 2

Studia podyplomowe

box 3

Oferujemy studia podyplomowe z zakresu informatyki i zastosowań informatyki.

Oferta dla biznesu

box 5

Instytut Informatyki posiada wykwalifikowaną kadrę doświadczonych pracowników, którzy realizują projekty zarówno badawczo-rozwojowe, ale również prace z zakresu projektowania, programowania i wdrażania rozwiązań informatycznych. Prowadzona jest aktywna współpraca z przemysłem w zakresie wprowadzania innowacyjnych technologii. Zapraszamy do nawiązania współpracy, oferujemy dogodne warunki i terminową realizację zadań.

Obszary działalności badawczo-rozwojowej Instytutu Informatyki UPH w Siedlcach:

1. Integracja algorytmów sztucznej inteligencji (algorytmy ewolucyjne, konwolucyjne sieci neuronowe, uczenie maszynowe, automaty komórkowe) w rozwiązaniach informatycznych.
  2. Projektowanie i wdrażanie zaawansowanych systemów informatycznych opartych na algorytmach rozpoznawania obrazu (w tym systemy OCR, OMR), klasyfikacji obrazów, detekcji obiektów, cyfrowego przetwarzania obrazów, eksploracja danych.
  3. Optymalizacja zadań złożonych obliczeniowo i ich zrównoleglanie w oparciu o systemy chmurowe oraz procesory graficzne.
  4. Zastosowanie algorytmów planowania (przybliżonych oraz dokładnych) w procesach decyzyjnych wielokryterialnych (w tym problemach NP-trudnych).
  5. Wdrażanie systemów bezpieczeństwa komputerowego, działania audytowe w zakresie bezpieczeństwa komputerowego, implementacja rozwiązań sztucznej inteligencji w istniejących zabezpieczeniach.
  6. Programowanie autonomicznych robotów działających w środowiskach zamkniętych.
  7. Zastosowanie programowalnych układów FPGA w procesach sztucznej inteligencji.
  8. Inżynieria oprogramowania, rozwój oprogramowania.
  9. Symulacja komputerowa, modelowanie matematyczne.