Plansza tytułowa Tournament Cyberthon

We invite secondary school / university students and cyber security enthusiasts to participate in the International Cyber Security Competition “CYBERTHON 2021” organised by Kaunas Faculty of Vilnius University on 11 - 12 February.

Kindly share the event information with your students.

On the first day of the competition (11 February), the following lectures will be conducted online:

• Web Applications,
  • Fake News and Propaganda,
  • Digital Forensics,
  • Cryptography & Steganography,
  • Computer Network Security,
  • Phishing & Social Engineering.

Lectures will be broadcast live on the Faculty’s YouTube channel from 9 a.m. https://www.youtube.com/channel/UCjqQ3PgKFCqFIVox7rTGCww

Competition participants will have 24 hours to complete the tasks (from 5p.m. on 11 February to 5 p.m. on 12 February).

Participants with the most points will win cash prizes:

1st place - 500 EUR

2nd place - 300 EUR

3rd place - 100 EUR

For more information and to register for the event, please follow this link: https://www.cyberthon.lt/