Cyberthon poster

On 17th–18th February Vilnius University Kaunas Faculty is organizing the International Cyber Security Tournament “VU CYBERTHON 2022” for high school and university students and cyber security enthusiasts.

On the first day of the Competition (17th February) online lectures about web applications, fake news, propaganda, digital forensics and other topics will be organized. Lectures will be broadcasted live on the Vilnius University YouTube channel.

Starting from 17th February 5 p.m. (GMT+2) contest participants will have 24 hours for solving all challenges. Participants who score the most points will be granted with cash prizes.

• 1st place - EUR 500,
  • 2nd place - EUR 300,
  • 3rd place - EUR 100.

More information and registration at: https://www.cyberthon.lt/.