Zdjęcie tytułowe

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa w została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki, dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

Fotogaleria

herezniak krajobraz zniwny

Dnia 24 kwietnia 2023 roku w Akademickiej Galerii Fotografii została zaprezentowana wystawa zbiorów archiwalnych. Wystawa ta zapoczątkowuje tak zwaną ekspozycję stałą, ramach której prezentowane będą prace eksponowane podczas odbytych wystaw a później przekazane przez autorów na rzecz AGF. W ramach ekspozycji stałej powstała gablotka, w której znajdują się stare aparaty fotograficzne, obiektywy i filtry, które dawniej używane były w Instytucie Informatyki podczas zajęć o tematyce multimedialnej. Poza gablotką ze sprzętem fotograficznym na wystawie zostały zaprezentowane m.in. następujące prace:

 • Współczesny krajobraz żniwny w Ustroniu k. Opatowa Wkp. pow. Kępno, 09.08.2006r., foto: Janusz Hereźniak,
 • Atakujący żubr, lata 70 ub. Wieku, foto: Janusz Hereźniak,
 • Wiatrak w Srocku, foto: Janusz Hereźniak,
 • Mendle żyta rez. "Bukowa Kępa", Łączki gm. Janów częstochowski, 10.08.1997r., foto: Janusz Hereźniak,
 • Labiryntowaty hymenofor gmatewka dębowego na spodniej stronie owocnika (powiększenie 20x), Łódź 1963r., foto: Janusz Hereźniak,
 • Kołodno, 1968r., foto: Wiktor Wołkow,
 • "Hades #4", foto: Tomasz Hermaszewski,
 • Praca bez tytułu, Edward Hartwig,
 • Novi Singers, autor nieznany,
 • Portret Buzków, foto: Zofia Nasierowska,
 • Krystyna Zachwatowicz – scenograf, Andrzej Wajda – reżyser, 1987r. foto: Zofia Nasierowska,
 • Megality, Carnac, Bretania, 2001r., foto Elżbieta Dzikowska.

Fotogaleria

Na zdjęciu od lewej Krzysztof Gajc, Artur Niewiadomski oraz Marek Pilski

W dniu 25 stycznia 2023r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbył się wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Gajca zatytułowanej „Okoliczności przyrody”. Zaprezentowane fotografie przedstawiają najbliższe, spowite we mgle, okolice siedleckiego zalewu. Wystawę oficjalnie otworzył dyrektor Instytutu Informatyki dr Artur Niewiadomski. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. W wernisażu uczestniczyli pracownicy UPH w Siedlcach, rodzina i przyjaciele autora, przedstawiciele siedleckiej Grupy Twórczej Fotogram oraz wielu sympatyków fotografii.

wystawa boguslaw skarus 2020 01

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wystawę Bogusława Skarusa zatytułowaną „Ludzie i miejsca prawdziwe”. Jest to już druga edycja wystawy w AGF, która pierwotnie miała miejsce 2014 roku, jednak została uzupełniona o nowe fotografie. Jak sama nazwa wystawy mówi, prace w niezwykle ciekawych kadrach prezentują ludzi, których autor napotkał i miejsca, które odwiedził podczas swoich dalekich podróży.

wernisaz bartosz woloszko

 

Akademicka Galeria Fotografii serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Bartosza Wołoszko zatytułowanej „Narodziny Strachu. Czarnobyl”. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 23 listopada 2019r. o godzinie 18:00 w AGF (budynek Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51). Samą wystawę można oglądać od 22.11.2019 r. do 30.01.2020r., w godzinach 8:00 – 18:00 na parterze i pierwszym piętrze AGF. Wstęp bezpłatny.

Co innego może budzić większy strach od niewidzialnej siły, która zabija powoli i w męczarniach?

Nazywam się Bartosz Wołoszko, zafascynowany tematyką Czarnobyla poprzez liczne dokumenty oraz książki.

Miejsce które dla dziesiątek tysięcy, jak nie setek czy milionów osób jest synonimem tragedii i strachu, dla mnie stało się marzeniem i celem.

Lecz nasuwa się pytanie... skoro to takie marzenie, to czemu w tytule pada fraza "Narodziny Strachu"?

Wyobraźcie sobie teraz swoje miasto, bez samochodów, bez ludzi. Co nastaje? Cisza.

Przerażająca cisza która fascynuje i powoduje niewyjaśnione obawy.

Miejsce pokazujące jaki mały i bezbronny jest człowiek. Szmer piasku pod nogami i szum wiatru. To jedyne dźwięki które usłyszysz będąc tam.

Jak to wygląda? Czy jest się czego obawiać 33 lata od tej tragedii?

Zapraszam Cię drogi widzu na moją pierwszą wystawę. Z miłą chęcią opowiem Ci więcej osobiście, tak jak i odpowiem na Twoje pytania.

Bartosz Wołoszko - urodzony w 1997 roku w Białej Podlaskiej, tam również mieszka i działa. Strażak, zawodowy kierowca, a przede wszystkim fotograf. Mówią w skrócie - człowiek orkiestra.

Miłość do fotografii narodziła się w 2012 i trwa do dzisiaj. Doświadczenie w wielu mediach lokalnych pozwoliły uczestniczyć w wielu wydarzeniach na skalę krajową. Zamiłowanie do motoryzacji przerodziło się w relacjonowanie Motoryzacyjnych Mistrzostw Polski czy Europy. A uzależnienie od mocnych doznań zaprowadziło do Czarnobyla, który otwiera furtkę do kolejnych emocjonujących i ekstremalnych wyjazdów.

Fotogaleria