Wernisaż Edwarda Hartwiga

W dniu 17 października 2003 roku odbył się wernisaż Edwarda Hartwiga. Jest to jeden z najznakomitszych polskich fotografików, artysta wszechstronny, niezwykle aktywny twórczo, nestor i jeden z założycieli Związku Polskich Artystów Fotografików oraz członek międzynarodowej FIAP. Jego prace, wywarły wpływ na kilka pokoleń fotografików.

Urodził się w roku 1909 w Moskwie i jako syn właściciela zakładu fotograficznego od dzieciństwa żył atmosferą atelier. Po rewolucji 1917 roku, rodzina Hartwigów zamieszkała w Lublinie. Tu, od wczesnej młodości związany był bohemą, a jego a jego ambicjami stają się; teatr, malarstwo i sztuka. Mimo, że nie zamierzał zawodowo wiązać się z fotografią, to by utrzymać rodzinę w roku 1933 otworzył własny zakład fotograficzny. Wkrótce stał się sławnym w okolicy portrecistą a w niedługim czasie także twórcą zamglonych, romantycznych pejzaży. Rewolucję w poglądach artysty, przyniosły lata 1935-37, kiedy to studiował w Wiedniu, w pracowniach prof. Kopitza oraz Daimlera w tamtejszym Instytucie Grafiki. "To, co inni wyrażają pędzlem, ja próbuję wyrazić aparatem fotograficznym" - to komentarz Edwarda Hartwiga do swoich prac. Fascynacja światłem, sympatia dla impresjonizmu, piktoralizm, to tylko kilka określeń na rdzeń osobowości twórczej, do dziś obecny w ciągłych poszukiwaniach mimo sędziwego już wieku.
Po II wojnie światowej, w Warszawie, artysta stał się fotografem teatralnym a wkrótce zyskał miano; najlepszy specjalista w tej dziedzinie. To jednak nie przeszkodziło a wzbogaciło indywidualne poszukiwania twórcy.
Do tej pory Edward Hartwig jest autorem ponad 20 albumów, wydanych w Polsce i na świecie, m.in.; od rewelacyjnego "Fotografika"(1958), przez "Akropol"(1962), "Żelazową Wolę"(1975) po słynne "Wierzby"(1989). Prace Edwarda Hartwiga brały udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. Z wielkim powodzeniem są wystawiane w galeriach całego świata, w tym m. in.; Amsterdam, Berlin, Bruksela, Bogota, Chicago, Drezno, Huston, Kijów, Londyn, Mediolan, Nowy Jork, San Francisco.
Opracował: A.J.J.