Wernisaż Janusza Hereźniaka

W dniu 18 października 2002 roku odbył się wernisaż Janusza Hereźniaka. Dr hab. Maciej Hereźniak jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, kierownikiem Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin. Urodził się w Wancerzowie koło Częstochowy 24 stycznia 1935 roku. Wykształcenie średnie uzyskał w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Częstochowie a studia biologiczne ukończył w 1961 r. na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1958-2000 był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego a od 1965 roku jest w Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zajmuje się fotografią przyrodniczą. Opublikował około 135 prac głównie o tematyce botanicznej. Jego archiwum fotografii przyrodniczej liczy około 43 tysiące skatalogowanych negatywów czarno-białych i około 17 tysięcy przeźroczy barwnych.

W czasie wyprawy po Ameryce Równikowej zebrał około 3 tysięcy negatywów czarno-białych i 4 tysiące barwnych slajdów. Swoje prace prezentował na 40 wystawach zbiorowych i 22 indywidualnych w kraju oraz za granicą. Jest autorem trzech albumów fotograficznych a wiele jego zdjęć publikowały krajowe i zagraniczne wydawnictwa naukowe i artystyczne w Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, USA i Włoszech. Poza zbiorami prywatnymi prace artysty są w Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. 

Prezentowana w naszej Galerii wystawa zatytułowana Przyroda II obejmuje wybrane prace z dorobku artysty i składa się z następujących cykli: Flora, Rośliny faktury, Fauna, Puszcza Białowieska, Drzewa i lasy, Krajobrazy naturalne, Krajobrazy antropologiczne, Afryka.