tytulowe
W dniu 21 listopada 2014 w godzinach 10.00–14.00 odbyły się Dni Otwarte Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w budynku Wydziału Humanistycznego przy ulicy Żytniej 39. W wydarzeniu wzięło udział wielu uczniów ze szkół z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego oraz Mrozów. Na odwiedzających czekały stoiska z informacjami oraz prezentacjami na temat poszczególnych kierunków. Instytut Informatyki przygotował salę, w której można było dowiedzieć się więcej informacji na temat kierunku, zarówno z prezentacji multimedialnej oraz bezpośrednio od studentów.

Jedną z atrakcji prezentowanych na stoisku był robot Pioneer 3 sterowany przez jednego ze studentów. Nasza uczelnia dysponuje dwoma takimi egzemplarzami. Prezentowany model wyposażony był w chwytak do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Sterowanie robotem odbywało się zdalnie za pomocą laptopa, ale także w trybie demonstracyjnym, unikał on samodzielnie przeszkód za pomocą 8 wbudowanych sonarów.

Drugim prezentowanym sprzętem była drukarka 3D, model K8200 do samodzielnego montażu. Podczas Dni Otwartych, drukowała logotypy Wydziału Nauk Ścisłych, które potem były rozdawane podczas prezentacji multimedialnej. Posiada ona przestrzeń roboczą o rozmiarze 20 × 20 × 20 cm na której tworzy wydruki 3D metodą nakładania kolejnych warstw o grubości nieprzekraczającej 1 mm. Jako budulec służy plastikowy drut (PLA lub ABS), który jest rozgrzewany do temperatury, w której staje się płynny (dla PLA 190 °C) a następnie układany jest przez głowicę na podgrzewanej płycie roboczej. Przy standardowej prędkości druku, czas drukowania przygotowanego na Dni Otwarte logo Wydziału Nauk Ścisłych, wynosił 5 minut. Najważniejszym oraz najciekawszym zastosowaniem drukarki 3D, jest możliwość przemiany przygotowanych cyfrowych modeli 3D na fizyczne. Dzięki temu możemy tworzyć i testować prototypy urządzeń oraz tworzyć brakujące części, np. dla robota.

Oba te sprzęty przyciągały wiele uczniów zainteresowanych informatyką jak i tych, którzy byli zafascynowani działaniem przedstawionych urządzeń.

Całą organizacją wydarzenia zajęło się Koło Naukowe Informatyków Genbit, wraz z koordynatorami prac dr Mirosławem Szabanem, dr Grzegorzem Terlikowskim i mgr Hubertem Szczepaniukiem.

Studenci, którzy wzięli udział w wydarzeniu: Tomek Czubaszek, Mateusz Dybciak, Łukasz Koć, Marcin Kowalczyk, Rafał Połaski, Mariusz Rostkowski, Magdalena Siedlecka, Kamil Świątek, Bartosz Talma, Karol Włodarek.

Autorzy tekstu:

Karol Włodarek