Aktualności

tytulowe
W dniu 21 listopada 2014 w godzinach 10.00–14.00 odbyły się Dni Otwarte Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w budynku Wydziału Humanistycznego przy ulicy Żytniej 39. W wydarzeniu wzięło udział wielu uczniów ze szkół z Siedlec, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego oraz Mrozów. Na odwiedzających czekały stoiska z informacjami oraz prezentacjami na temat poszczególnych kierunków. Instytut Informatyki przygotował salę, w której można było dowiedzieć się więcej informacji na temat kierunku, zarówno z prezentacji multimedialnej oraz bezpośrednio od studentów.

Jedną z atrakcji prezentowanych na stoisku był robot Pioneer 3 sterowany przez jednego ze studentów. Nasza uczelnia dysponuje dwoma takimi egzemplarzami. Prezentowany model wyposażony był w chwytak do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Sterowanie robotem odbywało się zdalnie za pomocą laptopa, ale także w trybie demonstracyjnym, unikał on samodzielnie przeszkód za pomocą 8 wbudowanych sonarów.

Drugim prezentowanym sprzętem była drukarka 3D, model K8200 do samodzielnego montażu. Podczas Dni Otwartych, drukowała logotypy Wydziału Nauk Ścisłych, które potem były rozdawane podczas prezentacji multimedialnej. Posiada ona przestrzeń roboczą o rozmiarze 20 × 20 × 20 cm na której tworzy wydruki 3D metodą nakładania kolejnych warstw o grubości nieprzekraczającej 1 mm. Jako budulec służy plastikowy drut (PLA lub ABS), który jest rozgrzewany do temperatury, w której staje się płynny (dla PLA 190 °C) a następnie układany jest przez głowicę na podgrzewanej płycie roboczej. Przy standardowej prędkości druku, czas drukowania przygotowanego na Dni Otwarte logo Wydziału Nauk Ścisłych, wynosił 5 minut. Najważniejszym oraz najciekawszym zastosowaniem drukarki 3D, jest możliwość przemiany przygotowanych cyfrowych modeli 3D na fizyczne. Dzięki temu możemy tworzyć i testować prototypy urządzeń oraz tworzyć brakujące części, np. dla robota.

Oba te sprzęty przyciągały wiele uczniów zainteresowanych informatyką jak i tych, którzy byli zafascynowani działaniem przedstawionych urządzeń.

Całą organizacją wydarzenia zajęło się Koło Naukowe Informatyków Genbit, wraz z koordynatorami prac dr Mirosławem Szabanem, dr Grzegorzem Terlikowskim i mgr Hubertem Szczepaniukiem.

Studenci, którzy wzięli udział w wydarzeniu: Tomek Czubaszek, Mateusz Dybciak, Łukasz Koć, Marcin Kowalczyk, Rafał Połaski, Mariusz Rostkowski, Magdalena Siedlecka, Kamil Świątek, Bartosz Talma, Karol Włodarek.

Autorzy tekstu:

Karol Włodarek
Tomasz Czubaszek
Mateusz Dybciak
Marcin Kowalczyk

Fotogaleria


Foto: Magdalena Siedlecka

 


Foto: Marcin Kowalczyk

 


Foto: Mateusz Dybciak

 


Foto: Piotr Uziak

Ogłoszenia


Dlaczego warto studiować informatykę?

Wewnątrz biura czterej pracownicy pochyleni nad projektem przy biurku

Informatyka to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin w nauce i technice. Jest podstawą istniejących systemów zarządzania w wielu przedsiębiorstwach. Wykorzystuje najnowsze technologie i wyznacza standardy budowy systemów informatycznych. Informatyka jest obecna w każdym aspekcie naszego życia. 

Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wiedzy ciągle jest bardzo wysokie. Po studiach na naszym kierunku nie będziesz musiał długo szukać pracy. Nasi studenci już pod koniec studiów rozpoczynają pracę w dużych firmach z branży IT.

Nasza oferta

Studia pierwszego stopnia (inżynierskie)

Pracownik biurowy pracuje przy komputerze

Studiując na kierunku Informatyka na studiach pierwszego stopnia (studia inżynierskie) można zapoznać się z ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi informatyki (zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemy operacyjne, sieci komputerowe i baz danych) oraz można uzyskać wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych, programowania komputerów i inżynierii oprogramowania.

Można także zdobyć podstawową wiedzę w zakresie grafiki komputerowej, sztucznej inteligencji i komunikacji człowiek-komputer. Zdobyta wiedza umożliwia efektywną pracę w zespołach programistycznych, jako administrator sieci komputerowych oraz projektant i administrator stron WWW. Na naszych studiach można ukończyć specjalizacje:

  • programowanie systemów i baz danych,
  • systemy i sieci komputerowe,
  • grafika komputerowa,
  • mobilne systemy komputerowe.

 

Studia drugiego stopnia (magisterskie)

Pracownik biurowy wykonuje notatkę ołówkiem

Absolwent studiów II stopnia uzyskuje wiedzę i umiejętności z zakresu modelowania i analizy systemów informatycznych, zastosowań informatyki, badań operacyjnych, obliczeń naukowych i metod numerycznych a także poznaje nowoczesne i zaawansowane technologie informatyczne oraz jest przygotowany do pracy w zespołach programistycznych, a także może kierować zespołami programistycznymi.

Potrafi także samodzielnie rozszerzać i uzupełniać swoją wiedzę w szybko zmieniającej się rzeczywistości informatycznej, podejmować pracę naukową i badawczą - indywidualnie i zespołowo, a także jest przygotowany do podejmowania studiów doktoranckich lub w przyszłości uzupełnić swoją wiedzę na studiów podyplomowych. Prowadzimy specjalizacje:

  • inżynieria systemów bezpieczeństwa komputerowego,
  • projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych,
  • sieci komputerowe i systemy rozproszone.