Aktualności

Zdjęcie tytułowe

Dnia 18 maja 2023 r. o godz. 18:00 w Akademickiej Galerii Fotografii na im. Stefana Skulimowskiego, na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych odbył się wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej „25 lat minęło… Jubileusz 25-lecia Instytutu Informatyki”.

Tym razem wystawa w została zorganizowana w zgoła odmiennej formule. Postawiono na wspomnienia. Autorami prac są pracownicy Instytutu Informatyki. Na prezentowanych fotografiach pracownicy podzielili się swoimi wspomnieniami, które zostały utrwalone podczas ich pracy. Jak to podkreślił dyrektor instytutu dr Artur Niewiadomski „Instytut jest jak wielka rodzina” zatem na wystawie znalazły się również zdjęcia pokazujące jak pracownicy spędzali wolny czas i jak realizowali swoje pasje. Nie mniej jednak wystawa to fotograficzny dokument dwudziestu pięciu lat z historii Instytutu Informatyki. Zebrane fotografie przedstawiały sceny z pracy zawodowej, wydarzenia organizowane przez instytut, wspólne uroczystości, wyjazdy służbowe a także hobby i zainteresowania pracowników. Wystawa liczyła przeszło sześćdziesiąt prac, które zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach galerii AGF mieszczącej się w budynku Instytutu Informatyki. W holu na pierwszym piętrze AGF, zorganizowano punkt multimedialny, w którym za pomocą projektora były wyświetlane pozostałe zdjęcia, które nie zostały zaprezentowane na ścianach galerii. Przy wejściu na gości czekały przygotowane słodycze i napoje.

Wernisaż wystawy rozpoczęły przemówienia kuratora AGF, dr. Marka Pilskiego i dyrektora Instytutu Informatyki, dr. Artura Niewiadomskiego. Dr Marek Pilski przedstawił historię i cele AGF, wspominał o sławnych artystach fotografii, którzy prezentowali swoje prace w galerii. Dr Artur Niewiadomski przywitał przybyłych gości, opowiedział o charakterze wystawy i zachęcił do dzielenia się wspomnieniami podczas oglądania prac. Wystawę oficjalnie otworzył Prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą dr hab. inż. Zbigniew Karczmarzyk profesor uczelni, który podkreślił, że jest emocjonalnie związany z instytutem i jego historią od początku jego działalności. Na wydarzeniu między innymi obecni byli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych dr hab. Cezary Sempruch profesor uczelni, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki dr Mirosław Barański, obecni i byli pracownicy instytutu, absolwenci, przyjaciele oraz inni goście zainteresowani jubileuszem i samą wystawą.

Wernisaż jak i sama wystawa była pierwszym z zaplanowanych wydarzeń jakie zorganizowano w związku z obchodami jubileuszu 25-lecia działalności Instytutu Informatyki.

Fotogaleria

Oferta studiów


INFORMATYKA - studia pierwszego stopnia (inżynierskie)

Pracownik biurowy pracuje przy komputerze

Uzyskanie przez absolwenta wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z zakresu informatyki, w tym z zakresu projektowania i zarządzania systemami informatycznymi. W szczególności celem studiów jest by absolwent kierunku informatyka:

  • znał i rozumiał na gruncie matematyki, elektroniki, techniki cyfrowej i miernictwa elektronicznego zasady budowy i funkcjonowania współczesnych systemów komputerowych i urządzeń z nimi współpracujących, a także znał i rozumiał zasady funkcjonowania systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych, sztucznej inteligencji, Internetu i programowania oraz projektowania systemów informatycznych,
  • umiał programować komputery i znał zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych, a także posiadał podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i ergonomii pracy, problemów społecznych i zawodowych informatyki i przedsiębiorczości,
  • posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do: o podjęcia i realizacji zadań w zespołach projektowych, programistycznych i wdrożeniowych systemów informatycznych, o podjęcia pracy i efektywnego działania na różnych stanowiskach w firmach informatycznych zajmujących się budową, wdrażaniem lub pielęgnacją (serwisem, konserwacją) urządzeń, narzędzi i systemów informatycznych, o zarządzania i administrowania różnej wielkości systemami informatycznymi, o podejmowania samodzielnego rozszerzania i uzupełniania swej wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości informatycznej, o podejmowania studiów II stopnia na kierunku Informatyka.

Ponadto celem studiów jest by absolwent znał i rozumiał istotę dobrej praktyki inżynierskiej.

 

Na studiach I stopnia można ukończyć specjalności:

  • programowanie systemów i baz danych,
  • grafika komputerowa,
  • mobilne systemy komputerowe.

 

INFORMATYKA - studia drugiego stopnia (magisterskie)

Pracownik biurowy wykonuje notatkę ołówkiem

Celem studiów II stopnia jest pozyskanie przez studentów wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów II stopnia uwzględniających odpowiednią wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wynikające z Polskiej Ramy Kwalifikacji. W szczególności celem studiów II stopnia na kierunku Informatyka jest, by absolwent otrzymując tytuł magistra inżyniera posiadał wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne niezbędne do:

  • samodzielnego rozwiązywania złożonych problemów informatycznych, w tym: identyfikacji i klasyfikacji pod względem zakresu i stopnia trudności specyfikacji i implementacji rozwiązań,
  • przygotowania i realizacji złożonych projektów informatycznych,
  • biegłego posługiwania się współczesnymi narzędziami informatycznymi z zakresu ich eksploatacji, projektowania i zarządzania,
  • samodzielnego rozszerzania i uzupełniania swej wiedzy w szybko zmieniającej się rzeczywistości informatycznej,
  • być przygotowanym do podejmowania pracy naukowej i badawczej - indywidualnej i zespołowej,
  • być przygotowanym do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych w formie studiów doktoranckich lub studiów podyplomowych.

Na tych studiach prowadzimy specjalności:

  • inteligencja obliczeniowa (NOWA SPECJALNOŚĆ),
  • projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych.

INŻYNIERIA PROCESÓW TECHNOLOGICZNYCH - studia pierwszego stopnia (inżynierskie)

 

Absolwent kierunku Inżynieria procesów technologicznych jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i elementów konstrukcyjnych, jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych oraz innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.

Na studiach I stopnia można ukończyć specjalności:

  • technologie informatyczne wspomagające procesy produkcji,
  • technologie informatyczne wspomagające organizację i zarządzanie procesami produkcji.