tytulowe

W dniu 17 października 2016r. w Akademickiej Galerii Fotografii odbyło się oficjalne otwarcie wystawy Ferdynanda Sosnowskiego. Wernisaż nosił nazwę „Makro – świat widzialny i niewidzialny” i stanowił przekrój licznych wypraw autora na łono natury. Wystawę oficjalnie otworzyła Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych prof. nzw. dr hab. Wiesława Barszczewska. Uroczystość otwarcia wystawy i spotkania z autorem uświetnili swoją osobą Prodziekan WNŚ ds. Promocji i Rozwoju dr Mirosław Szaban i Prodziekan WNŚ ds. studenckich dr Danuta Kroczewska. Nad wystawą czuwał jej kurator dr Marek Pilski. Spotkanie zgromadziło wielu sympatyków fotografii, wśród nich przybyli pracownicy WNŚ, najbliższa rodzina i przyjaciele autora, przedstawiciele lokalnych mediów oraz zainteresowani studenci naszej uczelni. 


Prace można oglądać codziennie od 12.10.2016 do 30.11.2016 w godz. 8:00 – 18:00. Galeria znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku Instytutu Informatyki przy ul. Sienkiewicza 51. Wstęp wolny.


makro sosnowski

Makro – świat widzialny i niewidzialny


Ulotne chwile, cisza i gwar, cień i kolory. Życie wre. 
W makroświecie nie można się nudzić. 
Obejrzyjmy ten mały wielki świat przez powiększające szkło obiektywu aparatu fotograficznego.

Jak wracam pamięcią, kiedy byłem małym chłopcem czułem się, jak młody Bóg. Mój cień padał bladym strachem na okolicznych mieszkańców świata makro. Wszystko co nie było szybsze niż ja padało łupem moich ciekawskich oczu i wszędobylskich dłoni.
Z tym okresem wiąże się wiele emocjonujących wspomnień, które trwają do dzisiaj. Podglądając owady przez obiektyw czuję się jakbym powracał do młodzieńczych lat. Buszowanie po krzakach, polach, łąkach i ogrodach budzi pierwotny instynkt łowcy. Radość związana z tropieniem i „polowaniem” nie zmieniła się. Natomiast zdobyczą nie są już żywe stworzenia lecz cyfrowe zdjęcia. I właśnie zdjęcia owadów i kwiatów są moimi trofeami.

Ferdynand Sosnowski


Ferdynand Sosnowski, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Warmińsko - Mazurski, Laureat wielu konkursów fotograficznych:

  • 1996 r. III miejsce w konkursie fotograficznym ,,Wiosna 96” ,organizowanym przez „Kurek Mazurski”,
  • 1997 r. I miejsce w konkursie fotograficznym ,,Wakacje”, organizowanym przez „Nasz Mazur”,
  • 2007 r. III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko-Mazurskiego,
  • 2008 r. I miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego,
  • 2009 r. wyróżnienie w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego,
  • 2010 r. wyróżnienie w konkursie ,,Fotograf Szczycieński”,
  • 2011 r. I miejsce w konkursie ,,Najpiękniejsza Fotografia Zimowa”,
  • 2015r. I,II,III miejsce w konkursie makrofotografii Okręgu Warmińsko–Mazurskiego.

Prace autora prezentowane były na różnych wystawach w Szczytnie , Olsztynie, Olsztynku, Ostródzie, Iławie, Biskupcu.

 

Fotogaleria